Blog
Instalacje fotowoltaiczne vs polskie prawo
Instalacje fotowoltaiczne rosną jak grzyby po deszczu. Jest to związane z dotacjami unijnymi. Po szalonej końcówce pierwszego kwartału 2022 roku czeka nas okres prawdopodobnie stagnacji i wyhamowania pojawiania się nowych instalacji foto. Dziś przyjrzymy się kwestiom prawnym związanym z nimi.
Jak zostać prosumentem?
Prosumentem jest osoba, która zajmuje się produkcją, a potem korzystaniem z wytworzonego surowca. Tak więc prosument to producent i konsument w jednym.
Na czym polega konserwacja modułów fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne gwarantują pełną sprawność przede wszystkim wtedy, gdy są czyste. Jakiekolwiek zabrudzenia zmniejszają bowiem efektywność ich działania, co jest oczywiście wysoce niekorzystne dla inwestora. Dlatego tak istotne znaczenie ma konserwacja modułów fotowoltaicznych, którą wykonujemy również w ramach naszej działalności. Na czym ona polega? Zapraszamy do lektury.
Jak powinien wyglądać audyt przed instalacją fotowoltaiczną?
Audyt fotowoltaiczny polega na rozmowie konsultacyjnej, wstępnych oględzinach miejsca inwestycji. W czasie jego trwania ocenia się możliwości montażowe oraz szacuje się zapotrzebowanie na prąd. Tak indywidualna analiza, rozmowa z inwestorem pozwoli właściwie dobrać moc instalacji i prawidłowo umieścić panele. Jak powinien wyglądać audyt i na czym on polega?
Jak długo trwa montaż paneli słonecznych?
Montaż paneli słonecznych powinien być przemyślany. Wszystkie ogniwa muszą pracować optymalnie, tak aby produkowały maksymalną ilość energii elektrycznej. Dobrze zaprojektowane i zamontowane maksymalnie wykorzystują promienie słoneczne i w ten sposób wytwarzają ekologiczną energię.
Jakie są koszty założenia paneli słonecznych?
Koszty założenia paneli słonecznych w ostatnich latach zmalały, choć nie ulega wątpliwości, że wciąż jest to pokaźna inwestycja. Jednak w dobie nieustających wzrostów rachunków za energię elektryczną, wzrasta także opłacalność użycia paneli, które tym samym zwracają się w coraz szybszym tempie. Ile jednak kosztuje taka inwestycja?
Jakie elementy zawiera dobra instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna w skrócie jest nazywana instalacją PV. Jest to cały zestaw urządzeń służący do wytworzenia prądu z energii słonecznej. Panele przechwytują promienie słoneczne i wytwarzają prąd stały. Taki prąd płynie do inwertera, gdzie jest zamieniany na prąd zmienny. I taki właśnie prąd mamy w naszych gniazdkach. Niezależnie od rodzaju instalacji w jej skład wchodzą: panele, inwerter, zabezpieczenie przeciw napięciowe i system montażowy.
Wszystko o matrycy ogniw fotowoltaicznych
Nieustannie rośnie zainteresowanie wykorzystaniem naturalnych i odnawialnych źródeł energii, które przyczyniają się coraz częściej do obniżenia kosztów codziennej eksploatacji poszczególnych instalacji. Nie inaczej jest z energią słoneczną, która wymaga specjalnej matrycy, aby przekształcić ją w prąd gotowy do ogrzania domu i wody. Co warto o niej wiedzieć?
Jak można zarobić na prądzie?
Ceny prądu są na wysokim poziomie, a sposób jego pozyskiwania przez działające w naszym kraju elektrownie oznacza najczęściej spalanie węgla kamiennego i dużą emisję zanieczyszczeń. Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej daje szansę na znaczne ograniczenie poziomu wydatków, a w wielu przypadkach nawet na korzystanie z całkiem darmowej energii. Przekonaj się, w jaki sposób można zarobić na prądzie.
Założenie paneli fotowoltaicznych – czy to się opłaca?
Ceny energii elektrycznej utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i nic nie wskazuje na to, by ich wzrost miał ulec zatrzymaniu. Sposobem na radzenie sobie z tą sytuację jest coraz powszechniejsze zakładanie instalacji fotowoltaicznych. Taka decyzja wymaga jednak poniesienia dość wysokich kosztów. Przyjrzyjmy się bliżej, czy poniesione wydatki mają szansę się zwrócić i czy inwestycja może okazać się opłacalna.