Czym jest „zielona energia”?
Od XVIII wieku, czyli od kiedy zaczął rozwijać się przemysł, cały czas wzrasta zapotrzebowanie na energię. Ludzie chcą żyć w komfortowych warunkach i ciągle podnosić jakość swojego życia, a to pochłania coraz więcej energii. Dużo więcej niż nam się czasem wydaje. Przez ponad 200 lat mało kto zastanawiał się nad konsekwencjami tak dużej konsumpcji energii, czyli zanieczyszczeniem środowiska, w tym szczególnie gleby i wody, a także stopniowym wyczerpywaniem się zasobów naturalnych, jakie dawała nam nasza planeta.
Kiedy w drugiej połowie XX wieku zaczęto o tym myśleć, było już za późno. Problemy takie jak: zmiany klimatyczne, ograniczenie dostępności zasobów wody pitnej oraz pojawienie się nowych kategorii chorób cywilizacyjnych niejako zmusiły międzynarodową społeczność do poszukiwań alternatywnych dróg rozwoju, w tym szczególnie do zmiany polityki energetycznej. W końcu pojawiło się pojęcie “zielonej energii”. Jednak czym tak naprawdę ona jest?
“Zielona energia”, czyli jaka?
Pojęcie “zielonej energii” bardzo trafnie oddaje jej cechy główne. Energia nazywana zieloną, czyli ekologiczną, to taka energia, której wytwarzanie oraz używanie w żaden sposób nie wpływa negatywnie na środowisko. Do tego pojęcie to odnosi się do źródeł energii, które są właściwie niewyczerpalne i same się odnawiają. W związku z tym mówiąc o “zielonej energii” mamy na myśli OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii. W ustawie Prawo energetyczne, Odnawialne Źródła Energii zdefiniowano jako „źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątków roślinnych i zwierzęcych”. Definicja ta pokazuje, że “zielona energia” ma niesamowity potencjał i faktycznie może być wykorzystywana właściwie w każdym miejscu na świecie jako główne - a w przyszłości zapewne jedyne - źródło tak potrzebnej nam energii. Jeśli ktoś powątpiewa w taką możliwość, to za przykład niech posłuży Szkocja. Okazuje się, że kraj ten w 2020 roku osiągnął prawie 100% miks energetyczny oparty tylko i wyłącznie na OZE, czyli na “zielonej energii”. Tym samym tropem idą pozaeuropejskie kraje, takie jak Paragwaj czy Kongo.
Rodzaje “zielonej energii”
Cytowana wyżej ustawa pokazuje potencjał i rodzaje “zielonej energii”. Warto przyjrzeć się bliżej temu, co ma ona do zaoferowania, a właściwie temu, co już od jakiegoś czasu wytwarza nam tak cenna energię.
- Woda – energia wytwarzana dzięki wodzie to nie nowość. Każdy chyba słyszał o elektrowniach wodnych. W naszym kraju jest ich sporo, ale chyba najbardziej niesamowitą jest ta na górze Żar. Wytwarzanie energii wodnej polega na wykorzystaniu specjalnych elementów, które poprzez ruch wody napędzają generatory produkujące prąd. Koszty wytworzonej w ten sposób energii są niewielkie i oczywiście nie powodują emisji szkodliwych gazów czy pyłów do środowiska.
- Słońce - energia słoneczna zamieniana w energię elektryczną jest znana chyba każdemu z nas. Od jakiegoś czasu fotowoltaika, która jest instalacją wykorzystującą właśnie słońce do produkcji prądu, stała się widoczna na wielu budynkach, także w naszym kraju. Jednakże kolektory słoneczne są wykorzystywane do budowania olbrzymich farm słonecznych, czyli elektrowni produkujących energię elektryczną z promieni słońca.
- Wiatr – jeden z elementów wytwarzania energii z wiatru “widział” pewnie każdy. Olbrzymie wiatraki, które kiedyś były ciekawostką architektoniczną, dzisiaj już na nikim nie robią wrażenia. Można je zobaczyć prawie wszędzie na świecie i bardzo dobrze! Turbiny wiatrowe napędzające generatory prądowe to fenomenalny wynalazek. Wiatru nigdy nie braknie i jest on właściwie wszędzie - trzeba tylko po niego sięgnąć.
- Ziemia – energia geotermalna to także coś niesamowitego i pokazującego jakie skarby skrywa nasza cudowna planeta. Energia cieplna powstająca w wyniku procesów powstających między jądrem Ziemi a jej powierzchnią wykorzystywana może być do bardzo różnych celów. Ostatnio popularność zyskują pompy ciepła montowane w celu ogrzewania budynków, a właśnie one często wykorzystują energię geotermalną.
- Biomasa – kolejne źródło łatwo odnawialnej energii. Energia biomasy to nic innego jak wykorzystywanie odpadów organicznych do wytworzenia energii cieplnej lub elektrycznej, z której możemy korzystać. W wyniku spalania biomasy, która może mieć różne formy i pochodzenie, uzyskuje się ciepło, które można łatwo przetworzyć na inne rodzaje energii.
Jak więc widać wyraźnie, zielona energia może powstawać na różne sposoby, a każdy z nich jest bezpieczny zarówno dla naszej bezcennej planety, jak i jej wszystkich mieszkańców. Każdy kraj, ale także jego obywatele, powinni wspólnie dążyć do wdrażania tych „zielonych” rozwiązań we własnym zakresie, a wspólnie uda nam się w przyszłości stworzyć lepszy świat – napędzany zdrową, zieloną energią.