Czym są ekologiczne źródła energii?
Do niedawna energia elektryczna była niemal w całości wytwarzana z paliw kopalnych, głównie węgla brunatnego i kamiennego. Proces ten wiąże się jednak z wysoką emisją dwutlenku węgla, która przyczynia się do pogłębienia efektu cieplarnianego. Ponadto w efekcie prowadzi także do wyczerpywania zasobów naturalnych. Destrukcyjna działalność człowieka z każdym kolejnym rokiem zaczęła przybierać na sile. Istotne zmiany klimatyczne oraz zanikanie bioróżnorodności doprowadziły do tego, że wielu z nas zaczęło myśleć o ekologicznych źródłach energii. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł, przeczytaj poniższy artykuł, w którym podpowiemy Ci, jak ograniczyć emisję szkodliwych gazów i ochronić środowisko.
Jakie wyróżnia się ekologiczne źródła energii?
Ekologiczne źródła energii to nic innego jak odnawialne zasoby, z których można czerpać w nieograniczony sposób. Ich pozyskiwanie nie wpływa negatywnie na środowisko ani nie generuje nieodwracalnych zmian. Ponadto ich wykorzystywanie nie wiąże się z deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Wśród takich źródeł wymienia się:
- wodę (rzeki, pływy i fale morskie),
- powietrze,
- wiatr,
- słońce,
- energię jądrową w zamkniętym cyklu paliwowym,
- energię geotermalną,
- biomasę,
- biogaz,
- biopłyny.
Jakie są sposoby na ekologiczną produkcję energii?
Energię wód płynących wykorzystuje się w elektrowniach wodnych, w których energia mechaniczna cieczy jest przekształcana w elektryczną. Dzieje się tak przy wykorzystywaniu specjalnych zapór, turbin i strumieni pływowych. Energię kinetyczną przemieszczających się mas powietrza da się z kolei przekształcić w energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych. Ponadto energia mechaniczna wiatru napędza też wiatraki i pompy wiatrowe, które odpowiadają za pracę generatorów prądu.
Jednym z najpowszechniej wykorzystywanych źródeł energii jest słońce. Promienie słoneczne do wytwarzania energii wykorzystuje instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika wiąże się z montażem paneli fotowoltaicznych w dobrze nasłonecznionych miejscach. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw solarnych, które odpowiadają za absorpcję promieni. Zachodzi w nich tzw. zjawisko fotowoltaiczne. Pochłaniane promienie słoneczne doprowadzają do wytworzenia pola elektrycznego między dwoma, odmiennie naładowanymi warstwami płytki krzemowej w panelu. W ten sposób uzyskuje się prąd stały, który następnie przekształca się w prąd zmienny przy pomocy falownika. W dalszej kolejności energię można wykorzystać bezpośrednio lub też zmagazynować ją u sieciowego dostawy.
Coraz częściej do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystuje się również biomasę, na którą składają się pozostałości roślinne, odpady produkcji rolnej i leśnej oraz biogazy wytwarzane głównie z roślin i odchodów zwierzęcych podczas rozkładu substancji organicznych. Ponadto biomasa zyskuje też popularność jako ekologiczny materiał opałowy, który zapewnia ogrzewanie w domach. Nieco rzadszym sposobem pozyskiwania energii jest czerpanie jej z gorących źródeł znajdujących się we wnętrzu ziemi. Przemawiają za tym wysokie koszty związane z wykonywaniem głębokich odwiertów w celu przedostania się do źródła. Energię geotermalną pozyskuje się poprzez wpompowywanie do odwiertów strumieni zimnej wody, ogrzanie jej i następnie odprowadzanie na powierzchnię, skąd trafia do elektrowni.