Założenie paneli fotowoltaicznych – czy to się opłaca?
Ceny energii elektrycznej utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i nic nie wskazuje na to, by ich wzrost miał ulec zatrzymaniu. Sposobem na radzenie sobie z tą sytuację jest coraz powszechniejsze zakładanie instalacji fotowoltaicznych. Taka decyzja wymaga jednak poniesienia dość wysokich kosztów. Przyjrzyjmy się bliżej, czy poniesione wydatki mają szansę się zwrócić i czy inwestycja może okazać się opłacalna.
Jakie wydatki wiążą się z zakładaniem paneli fotowoltaicznych?
Montaż paneli fotowoltaicznych oznacza konieczność zakupienia odpowiednich urządzeń. Do budowy instalacji potrzebne będą same ogniwa, przewody i złącza, przy których pomocy da się podłączyć wszystkie elementy, odpowiednie zabezpieczenia przed przegrzaniem czy wystąpieniem zwarcia, a także falownik zamieniający produkowany prąd stały na prąd zmienny przekazywany do sieci lub wykorzystywany do zasilania poszczególnych odbiorników prądu. Nie obejdzie się też bez konstrukcji wsporczej, która umożliwi instalację paneli PV na dachu albo na gruncie.
Jakie są korzyści z instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować prąd, który zostanie zużyty na potrzeby budynku i zainstalowanych w nim urządzeń, a uzyskana nadwyżka przekazana do sieci energetycznej zapewni znaczną zniżkę przy rozliczaniu poboru prądu w czasie, gdy panele nie będą pracować. Wydatek na zakup i montaż paneli PV będzie się więc amortyzował w miarę tego, jak będą one eksploatowane, co użytkownik odczuje, otrzymując niższe rachunki za zużywany prąd. Ponieważ cena potrzebnego wyposażenia jest dość wysoka czas, w jakim zwrócą się panele, będzie wynosił zwykle od 6 do 9 lat. Po tym okresie zachowają one pełną sprawność, ponieważ ich żywotność jest szacowana na przynajmniej 25 lat. W pozostałym okresie użytkownik będzie więc otrzymywał z nich prąd na własne potrzeby za darmo, a przy korzystaniu ze zniżek jego wydatki na energię czerpaną z sieci będą dużo niższe. Czas amortyzacji może ulec skróceniu, jeśli skorzysta się z dopłat do zakupu fotowoltaiki w programie „Mój Prąd”.