Panele fotowoltaiczne
Podstawą każdej instalacji są ogniwa paneli słonecznych – to właśnie dzięki nim można pobierać energię bezpośrednio ze słońca. Starannie zaprojektowane i zamontowane panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować optymalną ilość prądu. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują promienie słoneczne, by wytwarzać darmową, ekologiczną energię prosto z natury. W Polsce najczęściej montuje się panele polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Nasz zespół oferuje fachowe wsparcie. Eksperci od energetyki podpowiedzą, czy lepiej wybrać tańsze panele, czy panele o większej żywotności i sprawności. Niezależnie od wybranego modelu zapewniamy pełną opiekę nad sprawnością systemu i kontrolę jego efektywności.
Panele słoneczne i inwertery – serce systemu
Sercem całej instalacji fotowoltaicznej są dwa elementy: panele słoneczne i inwerter. Panele składają się z połączonych ze sobą krzemowych ogniw PV. Pokrywa je gruba szyba ze szkła hartowanego, która chroni panel przed uszkodzeniem.
Z kolei inwerter, zwany także falownikiem, pomaga w ustawianiu odpowiednich parametrów instalacji. To on także pokazuje, ile energii można zaoszczędzić w domu. Dzięki niemu możesz się dowiedzieć, ile energii wyprodukowałeś, a ile prądu zużyłeś. Inwerter solarny, jedno- lub trójfazowy, przetwarza napięcie stałe na zmienne. Poza układem przetwarzającym jest wyposażony także w układ sterujący i zabezpieczający. Sterowanie odbywa się za pomocą wyświetlacza LCD lub interfejsu. Urządzenie pozwala również monitorować maksymalny punkt pracy modułów (MPPT). MPPT automatycznie dopasowuje się do aktualnej wartości maksymalnego punktu pracy paneli słonecznych, dzięki czemu z instalacji można uzyskać nawet o kilkanaście procent więcej energii.
Jak dobrze wybrać panele fotowoltaiczne?
Aby móc cieszyć się zieloną energią w domu, należy zamontować panele fotowoltaiczne. Aby dobrać właściwe urządzenia, należy poznać potrzeby gospodarstwa. Nasi eksperci z zakresu energii odnawialnej doradzą, jakie jest zapotrzebowanie na energię w danym gospodarstwie. To od tego zależy ilość wykorzystanych paneli słonecznych oraz wielkość instalacji. Wyliczymy też, ile powinna wynosić maksymalna moc systemu energetycznego w domu oraz wykonamy montaż paneli słonecznych na dachu bądź na gruncie przy budynku mieszkalnym.
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja nawet na kilkadziesiąt lat. Przy wyborze paneli słonecznych warto zatem kierować się ich wydajnością i innymi parametrami technicznymi, a nie ceną samego urządzenia. W trakcie eksploatacji systemu dobrze dobrane ogniwa słoneczne wytworzą odpowiednią ilość energii i uniezależnią od konwencjonalnej elektrowni, a co za tym idzie, znacznie obniżą rachunki za prąd. Ponadto, aby montaż paneli fotowoltaicznych stał się jeszcze bardziej opłacalny, można ubiegać się o dotacje do fotowoltaiki w ramach programów ogólnopolskich i regionalnych.